ZLATÉ A STRIEBORNÉ ŠPERKY

Mnoho z vás sa často stretáva s poškodením šperku, ktoré si poväčšine spôsobia sami a ani si to neuvedomujete. Najčastejšie je to sčernanie strieborných alebo zlatých šperkov. Striebro je reaktívny kov, ktorý reaguje vplyvom poveternostných podmienok, rôznych minerálnych vôd, chemických prostriedkov, kozmetických prostriedkov, prostriedkov pre domácu a osobnú hygienu.
Preto sa vyhýbajte noseniu šperkov v situáciách, v ktorých môže prísť k styku s týmito faktormi.
Odporúčame nenosiť šperky na termálnych kúpaliskách, neumývať riad so šperkami, nenechávať ich vo vlhkom prostredí, nenosiť ich pri práci s chemickými prostriedkami ako napríklad s lepidlami, gumou, sírou, acetónom alebo farbami. Taktiež odporúčame nenosiť šperky pri výkone ťažkých prác, v prašnom prostredí a v prostredí s agresívnymi výparmi. Vyhnete sa tým znehodnoteniu šperku.
Sčernanie šperkov môže spôsobiť aj reakcia tela a agresívneho potu.

OCEĽOVÉ ŠPERKY

Tieto šperky sa vyrábajú z kvalitnej nehrdzavejúcej chirurgickej ocele. Oceľ si svoju popularitu zaslúžila vďaka tomu, že je dostatočne pevná, odolná voči korózii, je hypoalergénna, neoxiduje a je odolná proti poškrabaniu. Pre šperkárov je najvhodnejším materiálom 316l steel, pretože odoláva korózii, nevyvoláva alergické reakcie a neobsahuje nikel. Čo sa týka udržiavania a zaobchádzania šperkov z tejto ocele, platí, že ak ich nebudete vystavovať znečistenému prostrediu a budete s nimi zaobchádzať šetrne, tak sa čisteniu vyhnete na dlhšiu dobu. Odporúčame nepoužívať šperky pri umývaní riadu a pri kontakte s chemickými prostriedkami. Zvlášť treba dať pozor pri šperkoch, ktoré sú zdobené kamienkami, pretože pri častom umývaní vodou môže dôjsť ku ich následnému vypadnutiu.